Onarım, Yara ve Yanık

YARA İZİ, SKAR, HİPERTROFİK SKAR, KELOİD

      Yaralanmalar özellikle künt travmalar sonrası açık yara oluşmuşsa kötü bir iz bırakacağı beklenmelidir. Kesinin kim tarafından dikildiği kadar, nasıl, hangi şartlarda, hangi materyallerle dikildiği de önemlidir. Bundan sonrası yara bakımı ve pansuman ile çözülecektir.

      Hipertrofik skar tanımı yara izinin sert ve kabarık olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Asıl sebep hastanın yara iyileşme bozukluğudur. Yara bakım ve tedavi yeterseizliği ise tuz biber olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Keloid ise yara izinin yaradan daha geniş, büyük, sert ve kabarık olarak iyleştiği kötü bir durumdur. Kişinin kendi özelliğidir. En sık omuz, göğüs ve kulak memesi çevresinde görülür. Ailesel yatkınık mevcuttur. Keloid yatkınlığı olduğu bilinen birine cerrahi bir işlem yapılacaksa önlemler alınmalıdır. Ancak tüm önlemlere rağmen vücudun galip gelebileceği unutulmamalıdır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Her durumun tedavi seçenekleri mevcuttur. Contractubex krem en bilinen tedavilerden biridir. Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılmadığında üzücü sonuçlar doğurabilmektedir. Steroid enjeksiyonu seanslar halinde uygulanan ağrılı bir işlemdir. Silikon jel ve yapraklar da kullanılan önleme alternatiflerindendir. Dermabrazyon, mezoterapi, lazer, peeling, cerrahi de seçenekler arasındadır. 

      Hassas ciltli hastaların ameliyatlarında dikiş tekniği ve ipliği özenle seçilmeli, gerekirse özel iplikler ve ameliyat sonrası özellikli pansuman malzemeleri kullanılmalıdır.  Ameliyat sonrası korunma, bakımı ve takiplerine özen gösterilmelidir. Önlem amaçlı silikon kullanmanın ucuz ve etkili bir yöntem olduğu unutulmamalıdır. 

 

gallery/skar2
gallery/skar1
gallery/keloid3
gallery/keloid4
gallery/keloid2
gallery/keloid1