Cerrahi Uygulamalar

YÜZ ve BOYUN GERME:

      Gerek çevresel faktörler, gerek cilt yapımız hatta yaptığımız iş ve yaşımıza bağlı olarak yüzümüzde bir takım etkiler ortaya çıkmaktadır. Yüzümüzün gevşemesi ve sarkması bu etkilerin en önemlilerindendir. Yorgun, mutsuz, sinirli, suratsız ve hasta gibi görünmemize neden olabilmektedir. Aynaya her baktığımızda bizi rahatsız edebilecek bir durum haline gelmişse artık bir plastik cerrahi uzmanına danışmak faydalı olabilir.

      Yüze üç boyutlu yapısını veren yüz kemikleri, kaslar, bağ dokusu ve yağ kitleleridir. Bu sebepler bile yüz germenin diğer estetik ve kozmetik uygulamalar gibi kişiye özel planlanmasını gerektirir. Yüz germe de diğer estetik ve kozmetik uygulamalar gibi kalıplaşmış bir işlem değildir. Kişiye göre karar verilebilecek ve detaylı bir değerlendirme sonucu uygulanabilecek bir işlemler dizisidir. Bazı durumlarda diğer cerrahi veya medikal tedaviler ile birlikte kombine edilmesi gerekebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Alın, kaş, orta yüz, full yüz ve boyun uygulamaları başlıcalarıdır. Cilt yapısı ve esnekliği yanında, ciltaltı yağ dokusu, kemik yapı dişler, kulaklar, göz çevresi, kaş ve alın ile birlikte saç çizgisi de değerlendirilerek uygulama hedefleri belirlenebilir. Kemik yapıdaki eksiklikler metpor, silikon ve benzeri kalıcı materyaller ile düzeltilmelidir. Cilt canlılığı için PRP, mezoterapi, botilinum toksini ve hyaluronik asit başta olmak üzere dolgu maddeleri kullanılabileceği göz ardı edilmemelidir.

      Yara izlerinin istendiği gibi iyileşmesi için hekim kadar hasta da çaba sarfetmeli, üzerine düşeni yapmalıdır. Sigara ve tütün mamüllerinin yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyebileceği unutulmamalıdır. Mümkünse bu gibi alışkalığı olan hastalara cerrahi dışında yöntemler önermekteyim. Ancak bazı hastaların cerrahi dışında pek seçeneği kalmadığı için ek önlemlerle cerrahiyi kabul etmekteyim. Bu ek önlemler içinde güneşten korunma, ameliyatta özel dikiş materyalleri kullanma, ameliyat sonrası silikonlu bantlar ve kremler öenrmeyi sayabilirim. 

      Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi ayna karşısına geçerek iki elinizle yüzünüzü yukarı ve geriye doğru gerdiğinizde yaklaşık olarak ameliyat sonrasındaki durumu kendiniz de değerlendirebilirsiniz. Ancak alt göz kapağınızın fazlalığı mevcutsa, ameliyatla o fazlalıklar da alınmalıdır. Fazlalıklar alınmayacak kadar az ise PRP ve dolgu gibi yöntemlerle de çözümlenebileceğini unutmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Cerrahide izlerin gizlenmesi de ayrı bir ustalık gerektirir. Yaş ve cisiyete göre farklı kesim planları belirlenmiştir. Hatta yapılacak germe tekniğine göre değişen kesim planları mevcuttur. İyi bir kesi planı ve askılama hesapları ile doğru açılandırılmış bir operasyon kalıcılığı ve simetriyi sağlamada yardımcı olacaktır. Son cerrahi adım ise dikiş tekniğinde gizli olan işlemler bütünüdür. Kullanılacak dikiş ipi, iğnesi, ip yapısı, markası, sütür tekniği bu bütününü bir kısmını oluşturacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Ameliyattan sonra bir gün hastanede takip edilen hastalar taburcu edilmektedir. Bir hafta  boyunca aralıklı kullanacakları bir yüz maskesi ve bandajı önerilmektedir. İlk kontrol bir hafta sonra olacaktır ve muhtemelen dikişleriniz alınacaktır.

 

 

BİŞEKTOMİ, YÜZE YAĞ ENJEKSİYONU ve FAZLASI :

      Yanaklardaki yağ dokusunun ameliyatla alınması (BİŞEKTOMİ) ile tombul yanak görünümü yok edilerek yüzün gençlik sembolü olarak düşünülen ters üçgen görüntüsü sağlanır. Aynı amaçla elmacık kemikleri, çene, göz çevresi, alın ve şakaklar için yağ enjeksiyonları ile şekillendirme ve kök hücre tedavileri yapılmaktadır. 

 

 

gallery/facelift6
gallery/facelift1
gallery/facelift3
gallery/facelift2
gallery/facelift4