Hastalara Özel

TABURCULUK SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

      Taburculuğunuzdan önce servis görevlilerine ve hekiminize bildirmeniz gereken konular vardır. Eğer bir işyerinde işçi veya memur olarak görev yapıyorsanız veya öğrenciyseniz rapor durumunuzu görüşünüz.

 

         RAPOR: Unutulmamalıdır ki resmi raporlar SGK sistemi üzerinden verilmektedir ve bu kayıtların güvenliği, işlevselliği ve tüm teknik alt yapı sorunları ile çözümleri SGK tarafından yönetilmektedir. Yani bir rapor sistemden silinmişse sebebi hekiminiz veya sağlık kurumu olmayabilir. Ayrıca sistemin çökmesi durumunda da rapor verilemeyebilmektedir. Raporlardaki düzeltmeler, yenilemeler ve değişiklikler ancak SGK sistemi izin verirse yapılabilecektir.

 

       Başka bir hekim veya kurumdan raporunuz var mı? Rapor nasıl ve ne zaman bitiyor, kontrol edin. Çalışır şeklinde biten raporlara yeniden rapor verilemez, mevzuata göre en az 1 gün işbaşı yapmaları gerekir. Rapor süresi bitmemişse taburculukta rapor verilemez, rapor bitişinde kontrol amaçlı poliklinik kaydı olşturulur ve rapor uzatılabilir veya kapaytılıp işbaşı verilebilir. Rapor 10 gün veya daha az verilmişse, sonradan uzatılması gerektiğinde ya sağlık kurulu raporu (3 imzalı hekim raporu) veya kontrol tarihinde yenilenmesi gereken rapordur. Ancak rapor çalışır şeklinde verilmişse ya Kurul raporu olarak düzeltilebilir ya da kontrolşekline çevirilip, kontrol tarihinde ek rapor ile uzatılabilir.

 

 

      Taburculuk sırasında size reçete verildiğinde sistem üzerinden yatışınızın düşmesi zaman alabilmektedir. Bu sebeple taburculuktan bir kaç saat sonra reçetenizi alınız. Buna rağmen eczane sistemine taburculuğunuz yansımadıysa hekiminizle veya servis sekreterimizle iletişime geçin.

 

      Taburculuğunuzda yemek kısıtlaması, egzersiz ve günlük aktivitelerinizde dikkat etmeniz gereken durumları öğreniniz. Varsa yara bakımı ve pansuman sayısı, şekli ve nerede, nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlayınız. 

 

      Kontrolünüz var mı? Raporunuz kaç gün? Rapor sonunda iş başı verilmiş mi? Başka bir bölüm veya hastaneye gitmeniz önerildi mi? İlave tetkik isteniyor mu? bilmeniz gereken diğer konulardır.