Onarım, Yara ve Yanık

*TIRNAK BATMASI

      Ayak kemiklerinin yapısı ve ayakkabı uyumsuzluğu en sık sebeptir. Dar burunlu, sivri ve topuklu ayakkabılar tırnak batmasını kolaylaştırmaktadır. Bunların dışında ayak tırnaklarının usulüne uygun olmayan şekilde kesilmesi de sık sebeplerdendir. 

      Ayak tırnaklarını keserken el tırnaklarından farklı olarak bir miktar uzun bıraklılmalı ve düz şekilde kesilmelidir. Kenarları hafif ovalleştirilmeli ancak eğimli kesilmemelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Tırnak battığında cerrahi işlemlerden önce denenmesi gereken bir takım yollar mevcuttur. Bunların başında ilaç tedavileri ile enfesiyon ve şişlikleri önlemek gelmektedir. İlave olarak ağrı azaltılmalıdır. Bundan sonra ayak temizliği -özellikle bebek şampuanı ile günlük yıkama ve durulama sonrası antiseptik uygulaması- önerilmektedir. Tırnak törpüsü veya tırnak cila törpü seti ile tırnak kademeli olarak inceltilmelidir. Son olarak katı vazelin veya antibiyotikli pomad ile tırnağın yumuşak kalması sağlanmalıdır. İlk bir kaç gün sargılı pansuman uygulansa bile sonraki günler yalnızca çorap giyerek dış ortamdan uzak tutulması yetecektir. Ödem ve ağrı azaldıkça tırnağın battığı deri bastırılarak tırnak altına itilmelidir. Bu şekilde tırnak etin üstüne çıkartılmalıdır. Bu tedavi ve bakımla bir süre sonra tırnak uzayarak batmayacak hale gelecektir. İlave olarak tırnağın tekrar batmaması için tırnak altına pamuk, serum hortumu veya angiocut koruması şekillendirilerek uygulanabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Tüm bakım ve tedavilere rağmen önlenemeyen tırnak batmaları için "uygun vakaya, uygun teknik" prensibi ile cerrahi tedaviye geçilebilir. Burada kast edilen tırnağın çekilmesi değildir. Batma potansiyeli taşıyan tırnak ve tınak yatakları (germinal ve steril matriksler) revize edilmelidir. Operasyon lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Bir süre üzerine basılmaması önerilir ve genelde 2-3 hafta sonra dikişler alınır Diğer cerrahi yaralar gibi bu operasyon sonrasında da 48 saat sonra su ile yıkama önermekteyiz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery/tırnak1
gallery/tırnak4
gallery/tırnak3
gallery/tırnak6
gallery/tırnak5
gallery/tırnak2
gallery/tırnak7
gallery/tırnak8