Onarım, Yara ve Yanık

KULAK YOKLUĞU & ŞEKİL BOZUKLUĞU:

 

      Doğuştan veya sonradan oluşan kulak kepçesi yokluğu veya şekil bozukluğu branşımızın çözüm geliştirdiği ve daha mükemmeli aramak adına üzerinde çok çalışılan konulardandır. 

 

      Öncelikle ihtiyaçlar, talepler ve eldeki doku değerlendirilmektedir. Kulak kepçesinin yokluğunda dahi plastik cerrahinin bir çözümü mevcuttur. İşitme fonksiyonunun kazandırılma ihtimalini değerlendirmek için tetkikler yapılır. Karşı kulak kepçesi değerlendirilir. Kaburga, metpor, PDS gibi organik veya sentetik malzemelerle destek dokusu oluştrularak işe başlanır. Bu desteğin üzeri flep ve greft dokuları ile kapatılır. Sonuca ulaşmak için bir kaç kez ameliyat ve sabır gerekecektir. Zira bu tür bir rekonstrüksiyon uzun zaman alacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Uzun süreli ve çok aşamalı ameliyatları istemeyen veya sağlık durumu bu tür bir ameliyat serisini kaldıramayacak olanlara da çözümler yok değil. Kısa bir ameliyatla kulak bölgesine yerleştirlen vidalar sayesinde, takılıp çıkartılabilen yapay kulak protezleri de seçenekler arasındadır. Bunlara epitez adı verilir.

 

 

 

gallery/konj anomali1