Cerrahi Uygulamalar

GENİTAL ESTETİK:

      Mahremiyetinden dolayı genital organların pek çok sağlık sorunu dahi eskiden göz ardı edilmişse de, son zamanlarda estetiği çok konuşulmakta ve talep edilmektedir. Toplumumuzda bekaretin tamiri ile başlayan talepler; çiftlerin cinsel yaşamlarına daha fazla zevk, konfor, kalite ve estetik katmak veya hanımların özgüvenlerini tesis etmede yardımcı olmaya kadar ulaşmaktadır. Erkeklerin bu yoldaki serüvenleri ise hipospadias gibi doğumsal anomalilerin düzeltilmesinden, cinsel organda fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesi, şekil ve boyut taleplerine kadar dayanmaktadır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Kadın genital estetiği: En sık talep dilen kadın genital estetik işlemleri arasında vajen daraltma, labia minora denen küçük dudaklardaki sarkma ve asimetrileri düzeltme,  G-spot duyarlılığını arttırma ve bekaret zarı onarımı sayılabilmektedir. Bunun yanında klitoris duyarlılığını arttırma, doğumda oluşan genital yırtılma ve deformasyonların düzeltilmesi ile venüs platosu olarak bilinen ve kadın dış genitalinin dışarıdan görünen, üzeri kıl folikülleri ile kaplı tümseğinin estetik işlemleri de popülerliğini korumaktadır.

      Günümüzde bile genital bölge estetiği kadın doğum ve ürologlar ile sürdürülmekte, plastik cerrahların bu işin sahipleri olduğu bilinmemektedir. Bunda kızlık zarı ameliyatlarının eskiden kadın doğumcular tarafından yapılmaya çalışılmış olmasının etkisi büyüktür. O devirlerde birliktelikten kısa bir süre önce onarım yapılmakta ve son kullanım tarihi gibi anlamsız bir uygulama bulunmaktaydı. Plastik cerrahide olay orjinaline döndürmek olduğu için süre sınırı yoktur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Erkek genital estetiği: Sünnet erkek dış genitalleri için her zaman en çok talep edilen -en azından Müslüman her erkek oluyor- cerrahi işlem olmaktadır. Son zamanlarda sünnetin de daha estetik ve fonksiyonel yönlerinin (duyu kaybı, kısalık, eğrilik) göz önüne alınmasıyla plastik cerrahi tarafından yapılması talepleri artmaktadır. Plastik cerrahide halen en sık yapılan erkek genital ameliyatı bence hipospadiastır. Ancak peyroni hastalığı denen eğriliğin düzeltilmesi, erken/geç boşalmaya sebep olan ve genellikle sünnetin bir komplikasyonu olan penis derisinin eksik veya fazlalığı rekonstrüksiyon anlamında; penis başının şekillendirilmesi, boyunun uzatılması veya çapının kalınlaştırılması ise daha çok estetik kombinasyonlu işlemler anlamında öne çıkmaktadır. Genellikle metabolizmal hastalıklara bağlı obezite gibi durumlarda "gömülü penis" dediğimiz etrafındaki dokuların içine gömülmüş erkek cinsel organı için de kombine cerrahi çözümler mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Genital estetikte hastanın gerçekçi beklentiler içinde olması, eşinin de aynı işlemi talep ediyor veya onaylıyor olması gerekmektedir. Ayrıca bazı işlemler sonrasında uzunca bir süre cinsel perhiz gerekebileceği unutulmamalıdır.

 

 

SÜNNET için NOT:  Sünet sanılanın aksine zor bir işlemdir. Zorluğu ince işçilik gerektirmesi, özen ve dikkat edilmediğinde ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde sorunlara yol açmasından kaynaklanmaktadır. Sünnet derisi orantısız kesildiğinde veya dikilmesi sırasında oluşan asimetriler ileride eğriliklere sebep olmaktadır. Ayrıca derinin fazla veya eksik bırakilması sonucu erektil disfonksiyon veya erken/geç boşalma gibi hem psikolojik hem de sosyal sorunların oluşabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden SÜNNET ÇOK ÖNEMLİ BİR CERRAHİ İŞLEMDİR.

 

 

 

 

 

gallery/genital1
gallery/genital3
gallery/genital2
gallery/genital5
gallery/genital4