Cerrahi Uygulamalar

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ:

      Göz kapağı, gözümüzü korumak ve nemli tutmak dışında estetik bir değere de sahiptir. Kapak cildinin fazlalığı, kaslarının zayıflığı, nörolojik, konjenital veya edinsel sebeplerle kapak fonksiyonlarının bozulma ihtimali vardır. En sık rastlanan fonksiyon bozukluğu pitoza sebep olan durumlardır. Genellikle kas yetersizliği veya cilt fazlalığına bağlı olsa da, kaş düşüklüğü gibi alından kaynaklı yalancı göz kapağı düşüklükleri de görülebilmektedir.

      Pitoz denilen göz kapağı düşüklüğü görme fonksiyonunu olumsuz etkilemekle kalmaz estetik anlamda da hoş olmayan bir görünüme sebep olabilir. Tedavisi tanının doğru konulması ile mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Cilt fazlalığı durumunda operasyon nispeten basittir. Ancak kas yetmezliği veya fazlalığı ile nörolojik durumlarda tanı kadar tedavi de sıkıntılı olabilmektedir. En kötüsü yalancı göz kapağı düşüklüğünün doğru tanınamaması sebebi ile yapılan göz kapağı operasyonlarıdır. Burada sorun göz kapağı dışında olup, genellikle de alındadır. Kaşların da düşük olması tanıya yardımcı olabilir. Bu durumda ilk hedef alın ve kaşlar olmalıdır.

      Göz kapağı cerrahisi bana göre genel anestezi altında yalıtkan göz koruyucularla yapılmalıdır. Basit cilt fazlalığında bile lokal anestezi her zaman önerilmemektedir. Göz kapağı cerrahisi estetik ve fonksiyonel yaklaşımla yapılmalıdır. Bazen kombine girişimler gerekebileceği, bu yüzden hekimin yalnızca göze değil, çevresine de hakim olması gerekmektedir. Plastik cerrahi uzmanları bundan daha fazlasına hakim oldukları için nadiren sorun yaşarlar. Yalnızca cerrahi değil; botilinum toksini, ip asma teknikleri, lazer, mezoterapi ve PRP gibi pek çok işlemde yetkin olmak elzemdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Hasta değerlendirilirken hastayı bir bütün olarak ele almak önemlidir. Yakın zamanda yüz germe operasyonu planlanan bir hastaya alt göz kapağı operasyonu yapmak boşa harcanmış bir emek olabilir. Zira yüz germede cilt fazlalığı alt göz kapağında birikebileceği için yeniden müdahale etmek gerekebilecektir. Siz de şimdi aynanın karşısına geçip ellerinizle yanaklarınızı arkaya ve yukarı doğru çekin. Bu yüz germedekine benzer bir durum oluşturur. Bu sırada alt göz kapaklarınızda biriken cilt fazlalıklarını görüyor musunuz? İşte plastik cerrah tüm bu durumları ve daha fazlasını öngörerek hareket edebilecektir.

      Ameliyat sonrası bir gün hastaneden kalınması gerekebilmektedir. Ancak bizim ameliyatlarımızda göz tamponu kullanılmadığı için gözleriniz açık kalacaktır. İki gün çıkartmayacağınız özel bir bantlama yöntemi ile taburcu olacak, ve iki günün sonunda banyo dahil tüm sosyal yaşamınıza geri dönebileceksiniz. Bir hafta sonra dikişler alınabildiği gibi kendiliğinden eriyabilen dikişlerle de ameliyat bitirlimiş olabilmektedir.   

 

        Fox eyes, cat eyes, badem göz gibi isimler altında göz çevresi ile ilgili ameliyatlar da yine yüzün bütünselliği ile ele alınmalı, kaş yaparken göz çıkartılmamalıdır. Göz çevresi ile güzelleşir.

 

 

gallery/blepharoplasty1
gallery/blepharoplasty3
gallery/blepharoplasty2
gallery/blepharoplasty4