Kozmetik Uygulamalar

DERMABRAZYON:

      Mekanik bir yöntemle epidermis ve dermisin bir kısmının aşındırılmasına dermabrazyon denilmektedir. Genellikle dönen bir elmas törpü ile uygulanır. Uzaklaştırılan dermis ve epidermis tekrar sentez edileceğinden yenilenmiş ve canlanmış olacaktır. Kullanılacak bölge ve hedeflenen derinliğe göre kazıyıcı başlıkların şekli, yapısı ve uygulama dönüş hızı ayarlanmalıdır.

      Uygulama lokal anestezi ile ve steril şartlarda yapılmalıdır. Uygulama öncesi bölge temizlenmeli ve asepsi uygulanmalıdır. Uygulama sonrası özel yatıştırıcı ajanlar uygulanabilmektedir. Yara iyleşme süresince kötü ve kabuklu bir görünm olacağını unutmamak lazımdır. Ancak dermabrazyon sonrası bakım ve özellikle güneşten korunma ihmal edilmemelidir. Bazı durumlarda proflaktik antibiyotik kullanılması gerekebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Tatuaj (dövme) gibi izlerin giderilmesi amacı ile de dermabrazyon kullanılabilir. Derin olmayan tatuajlarda sonuç mükemmele yakındır. Acemi kişiler tarafından veya özensiz yapılarak derin dermise/subdermise yapılan dövmeler ise kötü skar bırakacağı için dermabrazyon tekniği ile giderilmemelidir. 

      Sivilce izleri ve keloidler de dermabrazyondan fayda görecek durumlardır. Ancak dermabrazyon sonrası bakım ve özellikle güneşten korunma ihmal edilmemelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery/dermabrazyonuçları
gallery/dermabrazyon
gallery/dermabrazyonanim